Podcast:Fråga forskaren

88. Dags för åldersmedvetet ledarskap

I det här avsnittet pratar vi om steget från ett traditionellt arbetsliv till ett “jobbonärsliv” – där fler fortsätter jobba längre, men på nya och mer flexibla sätt.

48 minuter
Robin Jonsson

Samtidigt som pensionsåldern höjs behöver arbetsgivare och organisationer fundera på hur de kan skapa förutsättningar för att både behålla och ta tillvara äldre medarbetares kompetens.

Vår gäst Robin Jonsson, universitetslektor vid Karlstads universitet och involverad i forskning om faktorer som påverkar arbetslivsdeltagande före och efter pension, delar med sig av aktuella insikter och forskning.

 

Vi pratar bland annat om vad åldersmedvetet ledarskap är och varför det behövs, samt vilka organisatoriska åtgärder som är viktiga för att möjliggöra ett längre arbetsliv. Robin berättar också om forskningsprojektet “Arbete och Pensionering” som genomförts i Göteborgs stad.

 

Vi diskuterar även resultat kring pensionspreferenser – vilka vill och kan jobba vidare efter 65 år och vad betyder det för arbetsgivare? Ett samtal för alla som jobbar med ledarskap, HR och organisationsutveckling och som vill förstå hur vi skapar ett hållbart arbetsliv när fler förväntas jobba längre.

 

 

Om Robin Jonsson

Robin Jonsson är doktor i arbetsvetenskap och arbetar som lektor och forskare vid Institutionen för sociala och psykologiska studier vid Karlstads universitet. Hans forskning fokuserar på individuella och organisatoriska perspektiv på ett förlängt arbetsliv och omfattar intervjuer, interventioner och enkätstudier.

 

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Relaterat Innehåll

Du har sett 4 av 144 relaterat innehåll