Nyhet:Föreningen

Jubileumsfilm: 100 år med föreningen på två minuter

Sveriges HR Förening startades 1921 av Kerstin Hesselgren, en modig och varm pionjär som brann för en rättvis arbetsmiljö med fokus på människan. I dag, hundra år senare, drivs vi av samma syfte. Vi ser människor som den främsta drivkraften i företag och organisationer. I vår förening samlas människor med olika bakgrunder, erfarenheter och professioner för att tillsammans göra skillnad och driva HR framåt.

Sveriges HR Förening startades 1921 av Kerstin Hesselgrenen modig och varm pionjär som brann för en rättvis arbetsmiljö med fokus på människan. I dag, hundra år senare, drivs vi av samma syfte. Vi ser människor som den främsta drivkraften i företag och organisationer. I vår förening samlas människor med olika bakgrunder, erfarenheter och professioner för att tillsammans göra skillnad och driva HR framåt.

 

Nu får vi äntligen presentera vår kortfilm för dig – en film där du får följa med på en resa genom Sveriges HR Förenings historia.

 

http://<iframe title=”vimeo-player” src=”https://player.vimeo.com/video/559045666?h=0f8168d9d5″ width=”640″ height=”360″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Relaterade nyheter

Du har sett 4 av 93 relaterade nyheter