Nyhet:Samarbete

HR-föreningen och Inner Development Goals tillsammans i viktigt partnerskap

HR-föreningen och Inner Development Goals har valt att kroka arm för att skapa de bästa möjliga förutsättningar för att nå FN:s 17 globala mål.

HR-föreningen och Inner Development Goals har valt att kroka arm för att skapa de bästa möjliga förutsättningar för att nå FN:s 17 globala mål.

 

Inner Development Goals har utvecklat ett ramverk, utifrån omfattande forskning, som visar på behovet av och vilka förmågor vi människor behöver utveckla för att bidra till en hållbar omställning. HR-föreningens medlemmar har alla förutsättningar med sin kompetens att bidra till att företag och organisationer i Sverige tar sig an denna viktiga omställning. 

 

– Vi är glada för samarbetet med HR-föreningen! Det är väldigt tydligt att vi inte kommer lyckas nå FNs 17 Globala Mål utan bredare satsningar på kompetensutveckling inom organisationer och i samhället. IDG jobbar för att HR och hållbarhet ska hamnar högre upp på agendan samt att fler organisationer ska samverka, utbyta erfarenheter och använda evidensbaserade metoder för inre utveckling som leder till hållbar omställning, säger Jan Artem Henriksson, generalsekreterare Inner Development Goals. 

 

HR-föreningens +5000 medlemmar har sin kompetens inom HR/People området och är de som inom svenska företag och organisationer kan leda och inspirera till att utveckla de förmågor som finns i IDG-ramverket och med det bidra till verksamhetens utveckling och ett högre syfte, säger Johanna Flanke, generalsekreterare HR-föreningen.

 

 

Vill du höra mer om samarbetet och om Inner Development Goals?

 

 

 

Inbjudan till Inner Development Goals event på Fotografiska 19 september 2023

 

HR-föreningens medlemmar har denna månad en unik möjlighet att anmäla sig till två av IDG:s kommande event den 19 september 2023 på Fotografiska i Stockholm.

 

  • Global survey launch – 19 september 2023 kl 10:30-12:00 på Fotografiska i Stockholm. Läs mer och anmäl dig här.
  • CEOs and Senior Executive Leaders Gathering – 19 september 2023 kl 15:30-18:00 på Fotografiska i Stockholm. För dig som är chef i en organisation med 50+ personer. Läs mer och anmäl dig här.

 

 

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Relaterade nyheter

Du har sett 4 av 94 relaterade nyheter