Nyhet:Undersökning

Delta i HR-föreningens stora undersökning om lön, förmåner, arbetsmiljö och utvecklingsmöjligheter

Hur ser löneläget och förmåner ut för yrkesverksamma inom HR/People-professionen i Sverige? Från och med idag, den 22 januari, pågår HR-föreningens stora undersökning om just detta. Resultatet presenteras i en rapport under våren.

Hur ser löneläget och förmåner ut för yrkesverksamma inom HR/People-professionen i Sverige? Från och med idag, den 22 januari, pågår HR-föreningens stora undersökning om just detta. Resultatet presenteras i en rapport under våren. 

 

“Jag är väldigt glad över att HR-föreningen nu återigen är i gång med en årlig undersökning bland med fokus på bland annat HR-professionens lön, förmåner och utvecklingsmöjligheter. Vi har sett ett ökat intresse kring denna typ av data. Jag hoppas att så många som möjligt tar chansen att svara på undersökningen så att vi tillsammans kan öka transparensen och kunskapen”, säger Johanna Flanke, generalsekreterare för HR-föreningen. 

 

Svara anonymt på enkäten här (sista svarsdag 11 februari)

 

Undersökningen “Löneundersökning för HR-professionen i Sverige 2024: En djupdykning i löner, förmåner, arbetsmiljö och utvecklingsmöjligheter”, som görs tillsammans med samarbetspartnern RewardSmarter, pågår mellan 22 januari – 11 februari och riktar sig till HR-föreningens medlemmar och yrkesverksamma inom HR/People. Du som vill delta i undersökningen gör det genom att svara på en enkät. Dina svar är anonyma.  

 

Resultatet från undersökningen kommer bland annat att presenteras i en rapport, exklusivt tillgänglig i sin helhet för HR-föreningens medlemmar. Rapporten planeras att släppas under mars, med ambitionen att den ska vara publicerad inför årets lönerevision.  

 

Kontaktperson för frågor kring undersökningen: 

 

HR-föreningen, Johanna Flanke, generalsekreterare, johanna.flanke@hrforeningen.se 

 

RewardSmarter, Mattias Klefbäck, grundare, mattias@rewardsmarter.com 

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Bli en del av ett engagerat och kunnigt community

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Var med och driv utvecklingen av professionen framåt

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Omsätt people-perspektiv till affärs- och verksamhetsnytta

Relaterade nyheter

Du har sett 4 av 94 relaterade nyheter