Nätverk:Stockholm
People & Culture i praktiken
Ett nätverk för dig som vill omsätta kulturfrågor i verkligheten. Här möts vi som arbetar med kultur, ledarskap och värderingar, och som vill göra det på ett sätt som är enkelt, energifyllt och nära vardagen.

People & Culture i praktiken
Nätverket handlar om företagskultur – hur den formas, förflyttas och leds i vardagen. Hur kan vi göra kulturarbetet enkelt, roligt och nära verkligheten, snarare än komplext och teoretiskt?
Vi utforskar hur kultur faktiskt formas och förändras, hur man leder värderingsstyrt och hur man bygger psykologisk trygghet som får människor att våga bidra och utvecklas.
Genom erfarenhetsutbyte, konkreta verktyg och praktiska case skapar vi tillsammans ett forum som gör kulturarbetet både levande och greppbart.
Exempel på frågeställningar:
- Vad är egentligen kultur – och hur påverkar den oss i vardagen?
- Hur leder man värderingsstyrt och får med sig både ledning och medarbetare på kulturresan?
- Hur skapar vi psykologisk trygghet och en kultur där människor vågar bidra, testa nytt och säga vad de tycker?
- Hur gör vi kulturarbetet enkelt, roligt och vardagsnära?
Vi ses 5–6 gånger per år, fysiskt i Stockholm för att skapa energi och goda samtal. Vid behov kompletterar vi med digitala träffar.
Nätverket startar upp tidigast vecka 6 2026.
Logga in
För att kunna ta del av innehållet behöver du ha ett medlemskap i Sveriges HR Förening. Ta del av innehållet genom att bli medlem eller logga in.
Bli medlemKontakta ossNätverksledare

Ledarcoach & Culture Advisor
Helene Leitner Larsson
Helene arbetar med kulturförflyttning och ledarutveckling, med fokus på att göra kulturfrågor konkreta och användbara i vardagen. Med lång erfarenhet som chef, utbildare och rådgivare brinner hon för att skapa tydlighet, samarbete och ledarskap som faktiskt märks i organisationen. Hon leder workshops med energi och delaktighet och hjälper verksamheter att bygga kulturer som stärker både människor och resultat.