Utbildning:Digitalt
Att leda och verka i ledningsgrupp
Få en forskningsbaserad modell för effektivt och samverkande ledningsgruppsarbete
Lär dig skilja på strategiska och operativa frågor samt vilka som är viktiga att lyfta
Reflektera över ditt eget ledningsgruppsarbete och dela erfarenheter med andra ledningsgruppsrepresentanter

Anna Björklund

Vad har ni ledningsgruppen till? Hur kan ni få ut större effekt av ledningsgruppen? Utveckla ditt ledningsgruppsarbete.
Genom att arbeta enligt en modell som bygger på forskning klargör vi vad som är viktigt för att ledningsgrupper ska bli framgångsrika. Du får ta del av vilka faktorer som påverkar gruppens förmåga att bli mer samverkande och effektiv i sitt arbete.
Tillsammans utforskar ni hur ni kan arbeta med samsyn i ledningsgruppen utifrån frågeställningarna varför, vad och hur.
Vad du lär dig om att leda och verka i ledningsgrupp:
- Ledningsgruppen som funktion
- En modell som klargör effektivitet och samarbete
- Strategiska och operativa ärenden
- Vilka frågor som är viktiga att lyfta
Det här kan du förvänta dig av dagen
Utifrån en modell med olika faktorer får du reflektera och dela erfarenheter med andra chefer om utmaningar och framgångsfaktorer utifrån ditt eget ledningsgrupparbete. Här finns möjligheter till ett framtida nätverk.
Utbildningen genomförs i samarbete med Chefakademin.
Översikt
Platser kvar
Datum:
Tid:
-
Plats:
Digitalt
Medlemspris:
3995 SEK*
-27%
Ordinarie pris: 5495 SEK*
Bli medlem & få rabattKontakta oss**Pris exkl. moms. Läs köpvillkor.
Möt din utbildningsledare

Utbildningsledare
Anna Björklund
Anna Björklund är organisationskonsult och utbildare inom ledarskaps- och grupputveckling med cirka 25 års erfarenhet. Med en bakgrund inom psykologi hjälper hon ledare och team att utvecklas, stärka samarbetet och skapa hållbara arbetsrelationer. Hon coachar både individuella chefer och ledningsgrupper och har själv chefserfarenhet från restaurangbranschen, vilket ger henne en praktisk förståelse för ledarskapets utmaningar. Anna är certifierad i flera ledarskapsmodeller och arbetar med skräddarsydda utvecklingsinsatser för att stärka både individer och organisationer.